Romantyczna codzienność


 Codzienność szatkuje mnie tak, jak szatkuje się jabłko dla słodkiego niemowlaka. Robię obiady, chyba przesolone, ścieram kurze, które z uporem maniaka wracają na swoje miejsce i z oczami kota ze Shreka szukam praktyk, żeby sobie trochę pozamiatać włosy. Bo przecież lubię włosy. Zamiatać mniej.


Boję się, boje się, boję się. Życie przelewa mi się jak woda w garnku z ziemniakami, kiedy nie skręcisz gazu. Ja wciąż zapominam, więc wciąż się przelewa, i wciąż czytam kolejną książkę, by napisać swoją własną.  Ale nie wiem jeszcze, jeszcze nie wiem kiedy - może w nocy? Czy są leki, by zachorować na bezsenność. Panie Doktorze.

Bezsenność mi nie grozi, śpię jak suseł w norze i tylko rano widzę Twoją smutną minę - że znów zasnęłam, i że znów nic nie było. Przepraszam, to przez te kurze - wycieranie kurzy, robienie obiadu i pisanie recenzji. Jestem tak zmęczona, ze kawa ma znaczenie pierwszorzędne, jeszcze przed wyjęciem szczebli z łóżeczka. Bo wyjmuję już szczeble, nie mam siły wyciągnąć go górą, zrobił się za ciężki.

Moje dziecko jest za ciężkie, rany, ja mam dziecko. I robię obiady. Co się dzieje, Panie doktorze?


Dorasta Pani.

Romantyczne kolacje i danie główne idzie mi w tyłek, bo przecież frytki nie idą w cycki. Nic nie idzie w cycki. A ja idę do przychodni, na szczepionkę, trzy razy go ukują, ależ się będzie darł. 

Boże, daj siły. 

Życie jest romantycznie bolesne, nie uważasz, Panie doktorze? Chyba toczę z nim zapasy, raz ja, raz ono. Czytelniku, czy myślisz, że bycie mamą, blogerką, kurą domową i copywriterką jest trudne? Nic z tych rzeczy, jeśli jest tu miłość - w przeróżnej postaci. A przecież jest, dlatego to wszystko jakoś się toczy - nawet jeśli jest po grudzie, po ośmiu grudach, po cholernej drodze wysypanej gwoździami. Idziemy dalej.

Miłość jest w kuchni, gdy robicie razem skromne kanapki i zbyt słodką herbatę, jest w każdej przewróconej kartce papieru, gdy czytam kolejny kryminał i jest na Jego brudnym od pyłu ubraniu, bo zapierdala za marną dychę w taki mróz. Jest w klockach, między nimi, gdzieś tam się przelewa, gdy budujesz z malutkim kolejny krzywy domek. I w każdej jednej rzeczy, której sobie odmawiacie, żeby było na pampersy i kremiki, brumbrumy i pełnowartościowe śniadania. Śniadania są bardzo ważne, Panie Doktorze, prawda?

Miłość nie jest romantyczna, codzienność może taka bywać, ale szczerze powiedziawszy - bardzo często trzeba walczyć, ziomuś, przecież wiesz. Panie Doktorze, zgadza się Pan ze mną?

Ja na przykład walczę z głodem nikotynowym. I akurat wtedy jakieś stare babsko wtrynia mi się w kolejkę w spożywczaku. Uwierz, ze przypominam parowóz. Para idzie mi uszami, czy ta kobieta nie wie, że od sześciu godzin nie miałam w ustach papierosa?A ludzie czekają na tragedie, dramat, obsikany finezyjnie kąt. Tylko, że nic się nie dzieje, nie będzie tragicznej historii, nie takiej, jakiej by chcieli. Tragedią będzie pół promila we krwi, Twojej, i pewnie tylko ja zauważę. Świat runie - bo przecież zbudowany w powietrzu, grudniowym.

To będzie kolejny romantyczny akt w tej bajce, legendzie, trudnych sprawach i dlaczego ja. A codzienność nadal będzie szatkować, jak kapustę, gdy robisz chłopski garnek dla swojego chłopa. 

Będziesz się bać i będziesz spełniać marzenia, jak ja, tylko z planami uważaj i z organizacją, bo mam wrażenie, że ona zabija kreatywność, gdy jest jej za dużo. Organizacji. Chociaż ja to bardziej uciekam, romantycznie tak jak Werter, od spraw naprawdę ważnych. Bo boję się właśnie - boję się - że mnie przerosną, jak mój młodszy brat mnie przerósł, jeszcze w gimnazjum. 

Uważaj też na koty. Bo one przytulają się zazwyczaj tylko wtedy, gdy czegoś chcą. I zazwyczaj są wierne tylko jednej osobie - wątpię, że jesteś nią Ty.


A kłamstwo nie jest wcale romantyczne, zwłaszcza na co dzień, wcale a wcale, jak mawia Masza.